Kardiologia – historia rozwoju dziedziny
optykopalinski.pl
Kardiologią interesowano się zupełnie nieświadomie już w starożytności. To w tym okresie czasu ludzie zauważyli, że organ serca jest wyjątkowy i od jego funkcjonowania w dużej mierze zależy ludzkie życie. Jakie tajemnice skrywa historia kardiologii? Ilu interesujących wynalazków dokonano w przeszłości by dziś móc przeprowadzać m.in. pozytywne transplantacje serca oraz konstruować implanty zastawek?
Perypetie kardiologiczne
Początek XVII wieku to moment, w którym odkryto krążenie krwi. Książka W.
Harvey’a poświęcona tej tematyce otworzyła drzwi do rozwoju nowej dziedziny medycyny. Mierzenie ciśnienia krwi na początku przeprowadzano w bardzo bolesny sposób. Mianowicie do tętnicy wprowadzano specjalna rurkę, która była przywiązana do szklanego cylindra. Praktykowano to głównie na zwierzętach. Stetoskopy francuza R.Laennec’a szybko spotkały się z uznaniem medyków na terenie Europy.
Pod koniec XIX wieku wynaleziono sfigmograf, który pozwalał badać ciśnienie bez upuszczania krwi pacjentów. Udoskonalono przeprowadzanie tego typu badania i dzisiaj by zmierzyć ciśnienie posługujemy się metodą Korotkową. W minionym wieku duże zainteresowanie wzbudzały choroby o charakterze sercowo-naczyniowym. Dzięki temu wprowadzono w kardiologii nowe rozwiązania usprawniające leczenie pacjentów. Powstał elektrokardiograf i zaryzykowano przeprowadzając pierwsze operacje na otwartym sercu. Amerykańscy lekarze stworzyli również sztuczne zastawki, które pozwalały na wydłużenie życia.
Postęp technologiczny pozwolił na wprowadzenie do kardiologii tomografii komputerowej, jaka na początku nie należała do łatwo dostępnej i taniej. Na początku XXI wieku w dziedzinie kardiologii w samych Stanach Zjednoczonych pracowało w przybliżeniu ponad 13000 lekarzy specjalistów.
Polecane artykuły
Przemysł spożywczy
panele japońskie na wymiar Przemysł spożywczy to bardzo ważna dziedzina przemysłu dotyczy każdego kraju bez wyjątku bez względu na to czy dany kraj w mniejszym czy większym stopniu importuje półprodukty lub produkty tak czy inaczej każdy zajmuje się w jakimś stopniu własną produkcją. Przemysł spożyw
Przemysł wysokiej technologii
lustro do łazienkirolety podtynkowe Przemysł wysokiej technologii jak sama nazwa wskazuje to, ta jego część wykorzystująca najnowocześniejsze rozwiązania. Ta dziedzina gospodarki rozwija się bardzo szybko, coraz rzadziej wykorzystuje się już fizyczną pracę człowieka a zastępują go maszyny i kompute