6 grudnia 2022

Kozak Wojan

Nieruchomości

Z jakich źródeł energii korzystamy najczęściej?

gielda.ofefundusze.pl Kołdry jedwabne

Ekologiczne sposoby pozyskiwania energii wraz z biegiem lat ciągle zyskują na znaczeniu. Stają się coraz popularniejsze i coraz szerzej doceniane.

Z pewnością przyczynia się do tego stopniowe zmniejszanie kosztów ich użytkowania oraz wzrost społecznej świadomości dotyczącej zanieczyszczeń. Które z odnawialnych źródeł energii wykorzystywane są najczęściej? Według danych z 2013 roku, za 71% energii pochodzącej z alternatywnych źródeł odpowiadała energia grawitacyjna wody.

Budowanie elektrowni wodnych cieszy się więc sporą popularnością. Jej wadą jest jednak konieczność właściwego umiejscowienia.

Kolejne źródła energii, które eksploatujemy coraz częściej, to wiatr, biomasa oraz biopaliwa, a także promienie słoneczne. Najmniejszym zainteresowaniem spośród odnawialnych źródeł cieszy się energia geotermalna.

Niestety, ekologiczne sposoby pozyskiwania energii stanowią dziś zaledwie 9% wszystkich źródeł energetycznych. Prym wśród nich wciąż wiedzie ropa naftowa, z której czerpie się prawie 33% całej pozyskiwanej energii.

Niewiele mniejsze udziały w tej tematyce posiada węgiel. Duże znaczenie dla gospodarki energetycznej ma też gaz ziemny, z którego pozyskuje się prawie 24% światowej energii.