2 kwietnia 2020

Kozak Wojan

Nieruchomości

Stocznia Szczecińska

transport spedycja katowice http://zbiorstal.pl/

Stocznia w Szczecinie powstała w roku 1945 roku, na terenach byłych stoczni niemieckich AG Vulcan Stettin i Stettiner Oderwerke. Do 1950 roku stocznia była zarządzana bezpośrednio przez zarząd Zjednoczonych Stoczni Polskich, a później już jako odrębne przedsiębiorstwo (choć w dalszym ciągu państwowe). Tereny współczesnej Stoczni szczecińskiej były jednym z głównych celi ataków alianckich sił powietrznych podczas II wojny światowej.

Największe spustoszenie w Szczecinie miało miejsce w 1944 roku, kiedy alianci dokonywali nalotów dywanowych na tereny m.in. stoczni.

Podczas drugiej wojny światowej stocznie wchodzące w skład współczesnej stoczni szczecińskiej produkowały przede wszystkim stalowe statki takie jak krążowniki i niszczyciele. Po 1945 roku skupiono się przede wszystkim na odbudowie i szybkim wznowieniu produkcji na terenach stoczni gdańskich. Z tego powodu lwia część nadającego się do użytku sprzętu, który znajdował się na terenach poniemieckich stoczni trafiła w ręce Związku Radzieckiego.

Po 1945 roku stocznia przez długie lata nie mogła prosperować bez odpowiedniego sprzętu. Pracownicy stoczni solidaryzując się ze stocznią gdańską dołączyli do strajków w latach 80.