Stocznia Szczecińska

Stocznia Szczecińska

12 lipca 2018 Wyłącz przez Dominik
chodnikowa płyta płyta chodnikowa 35x35 dużej wielkości płyty na chodnik https://profitechnik.pl/osprzet-lutowniczy/

Stocznia w Szczecinie powstała w roku 1945 roku, na terenach byłych stoczni niemieckich AG Vulcan Stettin i Stettiner Oderwerke. Do 1950 roku stocznia była zarządzana bezpośrednio przez zarząd Zjednoczonych Stoczni Polskich, a później już jako odrębne przedsiębiorstwo (choć w dalszym ciągu państwowe). Tereny współczesnej Stoczni szczecińskiej były jednym z głównych celi ataków alianckich sił powietrznych podczas II wojny światowej.

Największe spustoszenie w Szczecinie miało miejsce w 1944 roku, kiedy alianci dokonywali nalotów dywanowych na tereny m.in. stoczni.

Podczas drugiej wojny światowej stocznie wchodzące w skład współczesnej stoczni szczecińskiej produkowały przede wszystkim stalowe statki takie jak krążowniki i niszczyciele. Po 1945 roku skupiono się przede wszystkim na odbudowie i szybkim wznowieniu produkcji na terenach stoczni gdańskich. Z tego powodu lwia część nadającego się do użytku sprzętu, który znajdował się na terenach poniemieckich stoczni trafiła w ręce Związku Radzieckiego.

Po 1945 roku stocznia przez długie lata nie mogła prosperować bez odpowiedniego sprzętu. Pracownicy stoczni solidaryzując się ze stocznią gdańską dołączyli do strajków w latach 80.