Podczas studiowania można się nie tylko uczyć, ale zacząć też zdobywać konkretne doświadczenie. Często jest tak, że praca rozpoczęta w czasie studiów, nawet jeśli jest ograniczona czasowo, po pewnym czasie okazuje się być cenną inwestycją. Jeśli zrobimy dobre wrażenie w danej firmie i wykażemy swoje umiejętności, pojawia się szansa na angaż już po ukończeniu studiów. Należy też zaznaczyć, że część podmiotów gospodarczych współpracuje z uczelniami wyższymi. W ramach tej współpracy studenci odbywają tam praktyki zawodowe i czasami jest powiedziane wprost, że wiąże się z nimi gwarancja zatrudnienia po ukończeniu nauki – bywa, że pod pewnymi warunkami.
Jednym z nich może być uzyskanie określonej średniej. Takie rozwiązanie jest dość częste w przypadku uczelni technicznych, kształcących fachowców w konkretnych dziedzinach. Na pewno podczas studiów nie należy unikać pracy, nawet jeśli są to tylko bezpłatne praktyki lub staże. To jasne, że każdy chciałby zarabiać, czasami jednak trzeba uzyskać pewne solidne podstawy, aby móc zająć się tym w następnym kroku. Ścieżka zawodowa bywa kręta i wyboista.
Doświadczenie i kontakty, które udaje się wypracować nawet na gruncie bezpłatnych praktyk są trudne do przecenienia. Jeśli komuś zależy na sukcesie w tym obszarze, warto zdecydować się na choćby weekendową czy wieczorową współpracę z jakąś firmą. Student dzienny ma w tym zakresie poważnie ograniczone pole manewru, ale jeśli studiuje się zaocznie, sytuacja wygląda już zupełnie inaczej. Staże i praktyki tylko na uczciwych zasadach! Nawiązanie dobrych relacji z potencjalnym przyszłym pracodawcą zazwyczaj jest opłacalne, jednakże warto być czujnym. Część firm zwyczajnie wysługuje się bezpłatnymi stażystami, obciążając ich sporą ilością obowiązków i nie dając tak naprawdę nic w zamian.
Jeśli student zaczyna odczuwać, że jest po prostu wykorzystywany, nie powinien takiej współpracy kontynuować. Chodzi bowiem o to, aby we wszystkim zachować umiar, zdrowy rozsądek oraz szacunek do samego siebie. Staże i praktyki zawsze powinny stanowić działanie, na którym wszyscy zyskują, a nie tylko jedna strona. Tylko wówczas podejmowanie takich aktywności ze strony studentów ma jakikolwiek sens. Naturalnie są też takie warianty praktyk, które mają obowiązkowy charakter i są jednym z warunków zaliczenia semestru i całych studiów.
Tak naprawdę na większości kierunków jakieś praktyki przewidziano. Kwestią otwartą pozostaje ich zakres i czas trwania. Czasami są one odbywane tylko w jednym semestrze, a czasami przez kilka. Mogą odbywać się w ciągu okresu nauki lub też ich termin jest wyznaczany na czas wakacyjny. W takich sytuacjach chadza się na praktyki w określonym miejscu przykładowo przez jeden miesiąc.
To, jaki będzie ostateczny kształt praktyk zależy od wymagań uczelni, ale także od tego, w jaki sposób podejdzie tematu firma, w której żak ma je odbywać.
Czego warto uczyć się w czasie studiów?
Kiedy iść na studia podyplomowe?
Zniżki przysługujące studentom