Pasywne ogrzewanie słoneczne

Pasywne ogrzewanie słoneczne

21 lutego 2019 Wyłącz przez Dominik
www.comid.pl www.pomorskie-zabytki.pl

Czasami zdarza się, że rezygnujemy z ekologicznego podejścia do pozyskiwania energii, bo przerażają nas koszty założenia odpowiedniej instalacji. W niektórych przypadkach konieczne instalacje uderzają w nasze poczucie estetyki – trudno wyobrazić sobie na przykład mały, wiejski domek, obudowany kolektorami słonecznymi.

Warto jednak wiedzieć, że z energii cieplnej można korzystać także w inny sposób. Dla osób, które dopiero decydują się na wybudowanie swojego wymarzonego domku, ciekawym rozwiązaniem może być pasywne ogrzewanie słoneczne.

Nie wymaga ono wprowadzenia dodatkowych instalacji, a w całości opiera się na odpowiednim ukształtowaniu bryły budynku. Odpowiednio zastosowane przeszklenia i ułożenie poszczególnych elementów domu przy uwzględnieniu pozycji słońca w cyklu rocznym, choć niepozorne, z powodzeniem mogą służyć ogrzewaniu budowli.

Co ciekawe, dom, który wykonany jest w systemie ogrzewania pasywnego, a jednocześnie spełnia też warunki konieczne do nazwania go „domem pasywnym”, nie wymaga zainstalowania tradycyjnej instalacji grzewczej. W ten sposób koszty jego budowy są obniżane i nieco równoważą konieczność wykorzystania specjalistycznego projektu.