16 sierpnia 2022

Kozak Wojan

Nieruchomości

Jak przygotować się do wyboru szkoły wyższej?

Cleoni: producent lamp sufitowych i stojących używane podręczniki poznań

Wybór szkoły wyższej to bardzo ważna decyzja w życiu każdego przyszłego studenta. Jest to coś, co będzie rzutować na nasze dalsze życie – wszak decydując się na rozpoczęcie studiów w danym mieście na danym kierunku wpływamy nie tylko na naszą bezpośrednią przyszłość, lecz także na to, czym tak w zasadzie będziemy się zajmować za lat kilkanaście. Wybieramy więc nie tylko miejsce do życia na najbliższe lata, lecz również kierunek studiów, a więc coś, czego będziemy uczyć się przez kilkadziesiąt miesięcy, by odpowiednio przygotować się do wejścia na rynek pracy. Wszystko to powoduje, że do wyboru szkoły wyższej należy podejść w odpowiedni sposób i pomyśleć o tym zdecydowanie wcześniej. Kiedy? W zasadzie już w trakcie edukacji w szkole średniej. To zresztą właśnie wtedy określa się przedmioty maturalne, choć wiele osób nie wie jeszcze, czym tak w zasadzie chce się w życiu zajmować. Oczywiście w szkołach średnich przyjęło się tworzenie pewnych profili w klasach, lecz to nie zawsze znajduje odzwierciedlenie w pasjach czy zainteresowaniach uczniów. Tymczasem już sam wybór przedmiotów maturalnych – czyli tych, które będziemy zdawać obok przedmiotów podstawowych – jest niezwykle ważny dla naszej przyszłości, jako że matura w dużej mierze zadecyduje o tym, czy uda nam się dostać na wymarzone studia. Sęk w tym, że wiele osób nie ma jeszcze takich wymarzonych studiów.

Warto więc zawczasu pomyśleć o tym, co się chce w życiu robić i gdzie i w jakiej roli widzimy siebie za kilka lat.

Gdzie iść na studia? Podpowiadamy!

Jeśli jednak wiemy już mniej więcej, czym chcemy się zajmować to oczywiście warto sprawdzić, jakie przedmioty maturalne pomogą nam dostać się na kierunek, który chcielibyśmy studiować. Dobrym pomysłem jest kontrolowanie progu, jak i właściwe przygotowanie do samej matury. Ale co w sytuacji, gdy kilka uczelni wyższych oferuje wybrane przez nas studia? Wtedy trzeba jakoś ograniczyć nasz wybór, a do tego może posłużyć nam wiele różnych kryteriów. Dla wielu osób kluczowa jest lokalizacja, choć nie wszyscy wybierają szkoły wyższe we własnym mieście lub w bliskiej odległości od rodzinnych stron. Inni z kolei skupiają się na samym programie nauczania, który jest oczywiście dostępny do wglądu, dzięki czemu przyszły student ma szansę sprawdzić, czego konkretnie będzie mógł uczyć się na danym kierunku na wybranej przez siebie uczelni. Ważnym aspektem jest również zaplecze, jakim może się pochwalić dana szkoła wyższa – ma to szczególne znaczenie na wielu kierunkach, gdzie specjalistyczny sprzęt jest bardzo przydatny w nauce. Pomocą w wyborze uczelni mogą okazać się także różnego rodzaju rankingi, dzięki którym będziemy mogli zobaczyć jak dana placówka wypada w porównaniu z innymi i jaki prezentuje poziom nauczania. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie opinii o uczelni poprzez pytanie obecnych studentów bądź absolwentów konkretnych kierunków.

Ich doświadczenia z pewnością okażą się pomocne i sprawią, że przyszły student będzie wiedział, czego może się spodziewać wybierając dany kierunek studiów.