Osoby studiujące obierają dany kierunek i nastawiają się na to, że będą w trakcie pięciu lat chłonąć wiedzę z nim związaną. Pojawia się jednak pytanie, czy to, co oferują nam studia to jedyna wiedza, którą należy w tym okresie przyswajać? Czy może istnieją jakieś inne możliwości, które warto byłoby brać pod uwagę? Wiele wskazuje, że takie możliwości są godne rozważenia, ponieważ studia to często tylko część wiedzy, jaka może być przydatna specjaliście w danej dziedzinie. Jeśli na przykład decydujemy się na informatykę, ale głównym obszarem zainteresowań jest programowanie, nie ma żadnych przeszkód, aby zapisać się na dodatkowy kurs specjalistyczny związany właśnie z tworzeniem oprogramowania. To zaledwie jeden z licznych przykładów. Kolejna kwestia to języki obce. Generalnie na każdych studiach odbywają się zajęcia z wybranych języków obcych o różnym stopniu zaawansowania, jednakże trudno uznać, aby okres studiów był dobrym czasem na poszerzanie wiedzy językowej. Zazwyczaj zajęcia na uczelni nie stoją na najwyższym poziomie i na uzyskanie chociażby certyfikatów językowych nie ma większych szans.
Dlatego warto zainwestować nieco czasu oraz pieniędzy w dodatkowe zajęcia w temacie języka obcego. Lepiej intensywnie uczyć się jednego niż kilku naraz, ponieważ daje to znacznie większe szanse na końcowy sukces. Chodzi wszak o to, aby danym językiem posługiwać się w sposób biegły – zarówno w mowie, jak i w piśmie. Najpierw opanujemy jeden, a potem weźmy się za kolejne. Studia jako punkt wyjścia, a resztę wiedzy możemy zdobywać gdzie indziej Generalnie studiując można rozwijać swoją wiedzę oraz umiejętności na bardzo różnych polach i nie ma w tym nic dziwnego. Potencjał jest bardzo duży. Przede wszystkim osoby studiujące mają szansę dowiadywać się nowych rzeczy związanych z różnymi dziedzinami objętymi programem zajęć, aczkolwiek dość szybko może się okazać, że nie jest to wiedza kompletna i ma ona nazbyt teoretyczny charakter.
Można zatem potraktować ją jako swoistą wskazówkę, za którą można dalej podążać. Brakujące informacje może pozyskiwać samemu lub uczestniczyć w dodatkowych zajęciach odbywających się poza murami macierzystej uczelni. Grunt to stopniowo pozyskiwać nową wiedzę. Możliwości w tym zakresie są większe, gdy jesteśmy w miarę młodzi. Jest wtedy więcej energii i ochoty na tego rodzaju działania, a jeśli nie będziemy czuć w sobie odpowiedniej mocy, to ciężko będzie znaleźć motywację do nauki. Nie bez powodu zwykło się mówić, że ze studiami i ogólnie z uczeniem się nowych rzeczy nie należy przesadnie zwlekać. Okazuje się bowiem, że z wiekiem wiedza nie chce wcale tak łatwo „wchodzić” do głowy i nie jest to wcale coś nadzwyczajnego.
Warto więc myśleć o tym wszystkim zawczasu.
Kiedy iść na studia podyplomowe?
Zniżki przysługujące studentom
Jak zdobyć doświadczenie zawodowe w czasie studiów?