14 lipca 2024

Kozak Wojan

Nieruchomości

Ambicje zawodowe nie są najważniejsze

eleganckie świece zapachowe lampa dla dziecka

Co jest w życiu najważniejsze? To temat rzeka. Nie każdy zadaje sobie to pytanie i nie każdy potrafiłby sformułować jasną odpowiedź. Niestety, często podświadomie na pierwszym miejscu stawiamy własne zawodowe spełnienie. Ambicja jest bardzo ważna – to właśnie ona prowadzi nas po kolejnych szczeblach kariery.

Kiedy już zaczniemy podążać za zawodowymi celami na dobre, wyjątkowo trudno jest w pewnym momencie odpuścić i zrezygnować z wyścigu o lepsze stanowiska i wyższe zarobki. Niestety, właśnie tego coraz częściej wymaga się od ojców. Czy jesteś gotowy na taką decyzję? Klarowne sformułowanie priorytetów jest tutaj bardzo pomocne. Zastanawiacie się z żoną nad tym, kto powinien zająć się dzieckiem? Czujesz pewien opór, myśląc o tym, że miałbyś siedzieć w domu, zamiast zachwycać efektywnością kolegów z pracy? Skąd bierze się ta niechęć do urlopu tacierzyńskiego? Prawdopodobnie właśnie z zawodowych ambicji.

W tej sytuacji rozważ dwa argumenty. Na jednej szali postaw Twój zawodowy sukces, na drugiej dobro dziecka, które właśnie przyszło na świat. Czy nadal masz jakieś wątpliwości, czym powinieneś motywować swój wybór? Z góry możesz skreślić również scenariusz, w którym zarówno wykonujesz zawodowe obowiązki, jak skutecznie wychowujesz potomka. Tych dwóch spraw nie można skutecznie połączyć.

To prosta droga do frustracji. Na pocieszenie można za to dodać, że już za kilka miesięcy wrócisz na stanowisko i będziesz ze zdwojoną energią wykonywać zawodowe obowiązki. Nawiasem mówiąc, najtrudniejsze zadanie już będziesz miał za sobą. Przy wychowaniu dziecka, każda praca to łatwizna.